Białowieża Pałac - Stacja z historią

Puszcza Białowieska od wieków należała do królów Polski, a w 1795 roku przeszła we władanie carów Rosji którzy przyjeżdżali tutaj na polowania.

Pałac w Białowieży zbudowany został w latach 1889-1894, na życzenie cara Aleksandra III. Budowlę tę zaprojektował hr. Mikołaj de Rochefort (1846-1905).  Pałac w stylu  eklektycznym, nakryty był dwuspadowym dachem. Od strony wschodniej i zachodniej stały dwie wieże o zróżnicowanej wielkości. Duża wieża była ozdobiona herbem pałacu i zegarem. 

W pałacu znajdowało się około 120 pokoi. W okresie międzywojennym była tam szkoła dla leśniczych.  W 1944 r podpalony przez wycofujące się wojska niemieckie. Dobrze zachowane ruiny niestety rozebrano w  latach  60 XX wieku,. Dzisiaj w miejscu pałacu  znajduje się Muzeum i dyrekcja parku.

Pierwszy budynek stacji Białowieża Pałac powstał w 1897 roku w ramach rozbudowy miejscowości na potrzeby rodziny carskiej.

Car Mikołaj II wyraził życzenie odwiedzenia nowego powstałego pałacu w Białowieży i w ciągu zaledwie czterech miesięcy, bez udziału jakichkolwiek maszyn, wybudowano jedną z najpiękniejszych stacji Podlasia.

W dniu przyjazdu Mikołaja II mieszkańcy Białowieży ozdobili peron flagami i girlandami kwiatów. Car i jego rodzina przechodzili pod kopułą z herbem Romanowów oraz bogato zdobionymi zadaszeniami. Wychodząc z biało – błękitnego budynku stacji, napotkali olbrzymi klomb kwiatów, który z okazji przyjazdu znamienitych gości był formowany w napisy powitalne i herb Romanowów.

 

Stacja służyła nie tylko wysoko urodzonym podróżnym. Mieszkańcy XIX wiecznej Białowieży, ze względu na wytworny charakter obiektu i dostęp do jedynej posadzki w całej miejscowości,  bardzo chętnie wykorzystywali peron dworcowy do urządzania zabaw tanecznych i wyprawiania wesel.

W trakcie  II wojny światowej pałac i stacja zostały częściowo zniszczone. 
Sama stacja funkcjonowała w szczątkowej postaci do 1993 roku, kiedy to zamknięto połączenie kolejowe między Hajnówką, a Białowieżą.

 

W 2014 roku rozpoczęto prace nad rewitalizacją Stacji Białowieża Pałac, w wyniku której odbudowano budynek stacji na podstawie dawnych fotografii, założono Park Wiedzy i Zabawy, ogród angielski a w nim Aleję Gwiazd Puszczy Białowieskiej.

© 2023 by Nick Martinez. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now